Jak przygotować dziecko na pierwszą kolonię?

[REKLAMA]

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na wakacje to wielkie wydarzenie. Przeżywa to nie tylko sam zainteresowany, ale i jego rodzice. Jak możemy przygotować siebie i dziecko na jego pierwszą kolonię?

Na kolonię można wysłać już kilkuletnie dzieci, co nie znaczy, że nasze dziecko jest na to gotowe. Każde dziecko rozwija się w innym tempie, na innym poziomie są jego kontakty z rówieśnikami. Jeżeli rozważamy zapisanie dziecka na kolonię, to upewnijmy się, że tego chce. Nie róbmy niczego na siłę, wakacje mają być przyjemnością. Załóżmy, że dziecko chciałoby spędzić wakacje bez rodziców. Jak je na taki wyjazd przygotować?

Jeszcze zanim przejrzymy oferty na kolonie dla dzieci

Zanim zapiszemy pociechę na wyjazd, upewnijmy się, że jest na to gotowa. Jeżeli do tej pory nie nocowała poza domem, na weekend zostawmy ją u dziadków lub cioci. To będzie taki test, czy dziecko w pierwszym dniu nie będzie tak tęsknić za rodzicami, że trzeba będzie po nie jechać. Jeżeli ten etap mamy za sobą i dziecko nie ma problemów z nocowaniem poza domem, możemy przejść do tego, jakie kolonie dla dzieci są warte uwagi.

Od razu skupmy się na organizatorach, którzy od lat wyjeżdżają z dziećmi na wakacje, jak BTA Kompas. Dzieci są w małych grupach, więc wychowawcy cały czas mają je pod opieką i dbają o ich bezpieczeństwo. Ponadto każdy dzień wypełniony jest mnóstwem atrakcji i nie ma czasu na nudę, ani tęsknotę. Aktywności są dobrane w taki sposób, by spodobały się danej grupie wiekowej. Kiedy będziemy przeglądać ofertę i analizować różne możliwości, zróbmy to razem z dzieckiem. Każdy wyjazd rozwija zainteresowania uczestników, więc warto, by dziecko samo powiedziało, co jest dla niego najciekawsze.

Przed samym wyjazdem

Notorycznym problemem jest powrót dziecka z wybrakowaną zawartością walizki. Jeżeli zamierzamy zrobić większe zakupy ubraniowe, to koniecznie z dzieckiem. Niech w walizce nie będzie rzeczy, jakich nie zna i nie rozpoznaje. Najlepiej je dodatkowo oznaczmy, na przykład podpiszmy je na metce. Wszystko pakujemy także wspólnie z dzieckiem i od razu robimy listę przedmiotów, jakie znajdują się w walizce.

Musimy pamiętać o tym, by dziecko miało ubrania na każdą pogodę, by mogło ubrać się na cebulkę. Zawsze muszą być ubrania na zapas. Tak samo pamiętajmy o piżamie, co najmniej dwóch dużych i dwóch małych ręcznikach, stroju kąpielowym lub kąpielówkach, klapkach, butach sportowych i tych, jakich dziecko będzie używać w ośrodku. Aby pomóc dziecku podczas pierwszej kolonii, zaproponujmy mu, by wzięło ze sobą pluszaka, który w trudniejszych chwilach doda otuchy. Do tego szczoteczka do zębów, pasta i wszystkie przybory kosmetyczne. Każdy organizator daje dokładną listę wymaganych przedmiotów, więc dokładnie ją prześledźmy.

Ważne są dokumenty i leki

Jeżeli nasze dziecko przyjmuje leki, ma alergie lub inne problemy zdrowotne, organizator, a tym samym wychowawcy muszą o tym wiedzieć. Ponadto musimy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, w tym legitymację szkolną.

Kompas.pl
Tekst powstał we współpracy z Kompas.pl

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *