Ustrzyki Górne – klimat, jakiego nigdzie indziej nie można doświadczyć

W każdym regionie Polski znajduje się miejsce wyjątkowe, które – z różnych przyczyn – warto poznać. W Bieszczadach takim miejscem są Ustrzyki Górne, które w przeciwieństwie do Ustrzyk Dolnych, są cichą, zagubioną w górach miejscowością. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam bardzo często kierują się wycieczki szkolne i tzw. zielone szkoły z całej Polski.

Do Ustrzyk Górnych można dotrzeć dobrze wszystkim znaną Pętlą Bieszczadzką. Ta samotna, choć niezwykle malownicza trasa, prowadzi turystów przez wiele ciekawych miejscowości. Jednym z nich są Jaśliska, na terenie których znajduje się niesamowity i urzekający pięknem punkt widokowy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to też jedno z niewielu miejsc w Polsce, z których można obserwować niebo praktycznie nieskażone światłem lamp i domostw. Nawiasem mówiąc, bardzo często zapuszczają się tam zorganizowane wycieczki szkolne w Bieszczadach, w trakcie których uczniowie dowiadują się wielu ciekawych rzeczy na temat lokalnej kultury, ale też… wspomnianych gwiazd.

A wracając do Ustrzyk Górnych, z Jaślisk można do nich dojechać w zaledwie kilkanaście minut. Same Ustrzyki wyglądają dość niepozornie. Dopiero z biegiem czasu niejako „wyłaniają się” one z leśnego gąszczu. Zresztą, każdy miłośnik Bieszczad wie, że najbardziej rozpoznawalnym elementem tamtego krajobrazu jest schronisko młodzieżowe, a także lokalna karczma. Warto też dodać, że to właśnie stamtąd zwykle wyruszają wyprawy na bieszczadzkie połoniny. Tamtejsze schronisko młodzieżowe, to też idealne miejsce dla takich wyjazdów jak np. zielone szkoły w Bieszczadach. Można w nim poznać wielu świetnych, młodych ludzi, z których niejeden jest obcokrajowcem.

A gdy już opuści się Ustrzyki Górne, to można jechać albo drogą powrotną do Ustrzyk Dolnych, albo też jeszcze głębiej w Bieszczady. Jedną z tamtejszych miejscowości, jest Wołosate, spod którego można bardzo łatwo (i szybko) dotrzeć na parking, który znajduje się u podnóża Tarnicy. Wystarczą 2 – 3 godziny, aby móc stamtąd dotrzeć do najwyższego szczytu polskich Bieszczad. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by móc po drodze zwiedzić perły tamtejszej architektury.

Kilka słów podsumowania

Wycieczki szkolne i tzw. zielone szkoły w Bieszczadach, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie szkolnych znajomych. Jeśli jednak chce się w ich trakcie doświadczyć „prawdziwych” Bieszczad, warto wybrać się do wspomnianych Ustrzyk Górnych, a stamtąd… gdzie nogi poniosą.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *