Co warto zwiedzić na Mazurach?

[REKLAMA]

Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów położonych w naszym kraju. Biorąc pod uwagę wypoczynek, w dużej mierze patrzymy na Bałtyk i góry. A przecież popularnie nazywana Kraina Tysiąca Jezior również ma nam do zaoferowania wiele fantastycznych miejsc na wypoczynek. I to o każdej porze roku. Wiosną, kiedy wszystko dookoła budzi się do życia; latem, kiedy mamy piękne słońce; jesienią, kiedy liście zaczynają powoli opadać oraz zimą, kiedy śnieg wesoło skrzy się pod butami. Warto też sprawdzić, jakie atrakcje i zabytki czekają na turystów na Mazurach.

Zwiedzamy Mazury

Na Mazurach w wielu miejscach znaleźć można fantastyczne rzeczy i miejsca do zobaczenia i zwiedzenia. Warto więc pomyśleć o tym, aby znaleźć sobie dobry hotel, gdzie zawsze będzie można wrócić po długim zwiedzaniu. Musi to być dobrze umiejscowiona baza noclegowa, skąd będzie można dojechać do innych miast i miasteczek znajdujących się w tej części Polski. Warto wybrać też taki hotel, gdzie w razie czego będzie można znaleźć atrakcje, nawet jeżeli pogoda nie będzie skłaniała do zwiedzania.

Skoro mamy już hotel, to czas na zabytki. Jednym z nich jest kaplica położona w Świętej Lipce. Dokładnie znaleźć tutaj można bazylikę, która powstała w miejscu, które należało kiedyś do zagorzałych protestantów. W dawnych czasach nie wszyscy Mazurzy, chyba nawet zdecydowana większość nie do końca wierzyła w cuda Maryjne, jakie miały mieć tutaj miejsce. Dopiero w Prusach Wschodnich w 1605 roku wiara rzymskokatolicka została tutaj w pełni zatwierdzona.

Kolejnym zabytkiem wartym uwagi jest piramida w Rapie, która powstała w 1811 r. Tak naprawdę jest to mauzoleum rodu Farenheid. Tego oto obiektu należy szukać na północno-wschodnim skraju Lasów Skaliskich. Budowa była wzorowana na tym, co do dzisiaj można podziwiać w Egipcie. Niektórzy przypisują piramidzie cudowne właściwości.

Poznajemy zabytki

Mosty w Stańczykach w swojej budowie przypominają rzymskie akwedukty. Wznoszą się one nad Puszczą Rominicką. W czasie II wojny światowej planowano postawienie trzeciego mostu, ale jak widać w czasach dzisiejszych, nic z tego nie wyszło. Bunkry Mamerki powiązane są oczywiście z osobą Adolfa Hitlera. Można znaleźć je bardzo blisko Wilczego Szańca. Tutaj swoją siedzibę miało wysokie dowództwo Wehrmachtu, a także szefowie Sztabu Generalnego, wtedy kiedy Hitler przebywał w Wilczym Szańcu.

Zamek w Kętrzynie ma już swoje lata, ponieważ powstał w 1329 roku. Nie jedno już widział i nie raz był niemym świadkiem tego, co się dookoła niego działo. Pomimo wszystko do dzisiaj można podziwiać ten dawny fort, który razem z murami miejskimi i kościołem zachował się w bardzo dobrym stanie.

Kanał Mazurski – Śluza Leśniewo to niedokończony, długi na 50,4 km kanał łączący rzekę Łynę w Obwodzie Kaliningradzkim Rosji i Jezioro Mamry. Na kanale jest 10 śluz, 5 w Polsce i 5 w Rosji. Całość przeznaczona jest do obsługi łodzi o szerokości do 7,7 m, długości 45 m i zanurzeniu 2,5 m. Funkcją tej śluzy miało być pobudzenie rozwoju gospodarki w tamtych czasach.

Artykuł powstał we współpracy z Hotel St. Bruno ****

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *