Sulęczyno to wieś położona w powiecie kaszubskim. Choć miejscowość jest niewielka, to cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Na pewno ma to związek, z tym że w pobliżu wsi znajdują się 3 jeziora, które latem są idealnym miejscem do wypoczynku. Jednak nie tylko. Co jeszcze można zobaczyć w Sulęczynie?
Park Edukacyjny Zoo — Egzotyczne Kaszuby
Park znajduje się zaledwie 10 km od Sulęczyna we wsi Sierakowice. W zoo można zobaczyć kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Papugi, węże, czy kameleony czują się w nim jak w domu. Istnieje możliwość dotknięcia niektórych zwierząt i wzięcia ich na ręce.
Podczas zwiedzania można skorzystać z opieki przewodnika, który ciekawie opowie o zwierzętach ich pochodzeniu oraz środowisku naturalnym.
Co więcej, sporym zainteresowaniem cieszy się wystawa akwarystyczna. Podczas jej oglądania można zobaczyć nie tylko ciekawe okazy ryb, ale też roślin, które pochodzą z jezior Szwajcarii kaszubskiej (najwyżej położona część pojezierza Kaszubskiego).
Ponadto w parku znajdują się kino 2D/3D, małpi gaj, sklep z pamiątkami, plac zabaw, miejsce przeznaczone do zabaw dla dzieci do lat 5 oraz restauracja.
Muzeum akordeonów w Kościerzynie
Kościerzyna znajduje się 18 kilometrów od Sulęczyna. Jednak dla zwolenników akordeonów i muzyki, pokonanie odległości raczej nie sprawi problemu. Muzeum akordeonów to jedyne takie miejsce w Polsce. Wszystkie akordeony pochodzą z prywatnej kolekcji pana Pawła Nowaka, a jest ich aż 117. Większość z nich pochodzi zza granicy, jednak można zobaczyć też polskie egzemplarze.
Niezaprzeczalną atrakcją poza samym zwiedzaniem muzeum jest na pewno możliwość zagrania na instrumencie i kiosk multimedialny. Jest to miejsce, w którym można posłuchać dźwięków akordeonu i poznać historię wybranego modelu.
Muzeum ceramiki Kaszubskiej Neclów
Muzeum można zwiedzać w Chełmie — miejscowości oddalonej od Sulęczyna o 24 km. Jest rodzinny biznes, który przekazywany był z pokolenia na pokolenia w rodzinie Neclów. Można tutaj zobaczyć wyroby ceramiczne, które powstały na przełomie 300 lat i wykonywane były przez 10 pokoleń!
Głównym wyrobem rodziny Neclów są piękne wazony. Wszystkie z nich mają wzory, które nie tylko kojarzą się z kulturą kaszubską, ale również są znakiem charakterystycznym dla Neclów.
Oprócz oglądania eksponatów zwiedzający mogą spróbować swoich sił w lepieniu w glinie. Wiele osób bardzo szybko zaczyna rozumieć jak wiele pracy, dokładności i cierpliwości należy włożyć do takiego zadania.
Na miejscu można też kupić gotowe wyroby ceramiczne.
Kaszubski Park Miniatur
Kaszubski Park Miniatur to miejsce, które koniecznie muszą odwiedzić rodziny spędzające wczasy z dziećmi. Park znajduje się w Mirachowie — wsi oddalonej od Sulęczyna o 26 kilometrów.
Główną atrakcją parku są modele budowli kaszubskich w skali 1:25. Można tutaj obejrzeć zminimalizowane zamki, kościoły, dworki, a nawet latarnię morską.
Co więcej, w parku są także miniaturowe wersji budynków znanych na całym świecie, jak np. Statua Wolności, Big Ben, czy Chrystus z Rio.
Na pewno warto także z bliska przyjrzeć się głowom amerykańskich prezydentów, które zostały wykute w skale.
Władze muzeum nie zapomniały również o najmłodszych turystach. W trakcie zwiedzania dzieci mogą zobaczyć miniatury ulubionych postaci z bajek, zwiedzić mini Zoo, obejrzeć się w krzywym zwierciadle lub wejść do zamku strachu.
Dla najmniejszych dzieci przygotowano plac zabaw, dmuchaną zjeżdżalnię oraz trampolinę.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z lesnydwor.pl |