Atrakcje w Olsztynie

[REKLAMA]

Olsztyn to największe miasto Warmii oraz stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Stanowi ważny ośrodek gospodarczy, kulturowy i turystyczny w północno-wschodniej części Polski. Położone jest nad rzeką Łyną, a otaczają je liczne jeziora Pojezierza Mazurskiego. Najstarsze ślady ludzkiej działalności na tym obszarze pochodzą już w epoki kamienia. W średniowieczu Olsztyn prężnie rozwijał się jako jedna z ważniejszych metropolii południowej części Królestwa Pruskiego. Obecnie to miasto, w którym na każdym kroku możemy podziwiać ślady bogatej historii. Przedstawiamy 5 największych atrakcji Olsztyna!

1. Zamek Kapituły Warmińskiej

Zamek Kapituły Warmińskiej to najważniejszy i najbardziej charakterystyczny obiekt w Olsztynie. Monumentalna, gotycka budowla powstała w połowie XIV wieku i do dziś robi ogromne wrażenie. Ciekawostką jest, że w środku znajduje się tablica astronomiczna, która – jak mówią podania – została wykonana przez samego Mikołaja Kopernika. W środku Zamku Kapituły Warmińskiej obejrzeć można ekspozycję muzealną poświęconą słynnemu astronomowi.

2. Plaża Miejska w Olsztynie

Plaża Miejska w Olsztynie w sezonie letnim przyciąga turystów i mieszkańców miasta. To idealne miejsce do kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych – kajakarstwa, wędkarstwa i żeglarstwa. Przy plaży znajdują się pomosty i niewielkie mola, a także wypożyczalnie sprzętów sportowych i licznie restauracje, smażalnie ryb, bary i kawiarnie ze wspaniałym widokiem na malownicze jezioro.

3. Muzeum Przyrody w Olsztynie

Muzeum Przyrody umiejscowione jest w pięknym, zabytkowym dworku i jako samodzielna placówka funkcjonuje od 2000 roku. Bogate zbiory muzeum zawierają prawie 19 tysięcy różnych eksponatów. Obejrzeć tu można wystawy związane z fauną i florą Warmii i Mazur, a także liczne czasowe wystawy poświęcone gatunkom z całego świata.

4. Wysoka Brama

Wysoka Brama (nazywana też Bramą Górną) to jedna z najstarszych pozostałości po średniowiecznych obwarowaniach miasta. Piękna, gotycka brama została wybudowana w XIV wieku i niegdyś stanowiła prawdopodobnie główne i najważniejsze wejście do miasta. Przy bramie znajdują się ogródki piwne oraz obiekty gastronomiczne, z których podziwiać można piękny budynek.

5. Muzeum Sportu

Olsztyńskie Muzeum Sportu powstało na cześć trenera kajakarstwa Mariana Tadeusza Rapackiego. Obiekt znajduje się kolekcjonowaniem pamiątek, fotografii, medali i sprzętów sportowców, którzy zamieszkiwali obszar Warmii i Mazur. Dodatkową atrakcją są organizowane przez placówkę spotkania ze sławnymi sportowcami, a także różne wystawy czasowe, prelekcje i wydarzenia kulturowe.

Olsztyn to także świetna baza wypadowa, która zachwyci wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Miasto graniczy z malowniczą Puszczą Napiwodzko-Ramucką, a dookoła znajdują się liczne jeziora, które świetnie przystosowane są do uprawiania różnych sportów wodnych, plażowania i kąpieli. W Olsztynie znaleźć można także liczne centra rozrywkowe, kluby nocne oraz świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. które zapewnią rozrywkę dla całej rodziny.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *