Znaki i objawy niedoboru snu: jak rozpoznać, czy cierpisz na brak snu?

[REKLAMA]

Mogłoby się wydawać, że świadomość na temat zdrowego snu jest aktualnie coraz większa wśród społeczeństwa. Okazuje się jednak, iż wielu z nas nadal zmaga się z bezsennością i słabą jakością swojego wypoczynku. Jak natomiast rozpoznać, czy faktycznie cierpisz na brak snu? Dowiesz się tego w tym artykule!

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru snu?

Ogółem mówiąc, bezsenność czy inne zaburzenia snu możemy przede wszystkim rozpoznać po tym, iż rano budzimy się niewyspani, bez energii i w nie najlepszym humorze. Istotnym znakiem mogą być także trudności z zasypianiem czy fakt, że w nocy często się wybudzamy, nawet z powodu najmniejszych dźwięków. Świadczy to o problemach z utrzymaniem głębokiego snu, przez co rano faktycznie możemy odczuwać zmęczenie. Niepokojące jest również przedwczesne wybudzanie się. Te wszystkie objawy mogą składać się na to, że w ciągu dnia nie tylko odczuwamy znużenie, ale towarzyszą nam także zaburzenia koncentracji i rozdrażnienie. Nasz mózg nie jest bowiem w stanie logicznie myśleć, a my sami mamy problemy związane z podjęciem właściwej decyzji.

Co może stanowić przyczynę?

Niestety nie sposób wymienić wszystkich przyczyn niedoboru snu. Jeśli z bezsennością zmagamy się już dłuższy czas, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza, który zbierze od nas najistotniejsze informacje i poprowadzi nasz plan leczenia. Aczkolwiek istnieje kilka przyczyn, które występują zdecydowanie najczęściej. Jedną z nich są zaburzenia psychiczne, a w tym stany lękowe, uzależnienia, stres. Szczególnie ten ostatni może przekładać się na to, że wieczorem nie jesteśmy po prostu w stanie zasnąć. Innym czynnikiem może być nieprawidłowa higiena snu, czyli niezapewnienie sobie odpowiednich warunków wypoczynku. Zaliczyć można tutaj między innymi korzystanie z telefonu przed snem czy nieodpowiednie wyposażenie łóżka. Natomiast szczególnie istotną przyczynę mogą stanowić wszystkie choroby, którym towarzyszy ból. Odczuwając dyskomfort, o wiele trudniej jest nam zasnąć, a później cieszyć się głębokim snem.

Inne skutki niedoboru snu

Warto wiedzieć, że objawy i inne skutki niedoboru snu mogą być wręcz destrukcyjne dla naszego zdrowia. Dlatego też dobrze jest, jak najszybciej je rozpoznać, aby móc podjąć walkę z bezsennością. Niestety niedobór snu może skutkować także tym, że znacznie obniży się nasza odporność. Jeśli nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości snu lub nie charakteryzuje się ona najlepszą jakością, nasz układ immunologiczny nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Zaburzona jest również nasza gospodarka hormonalna., która może przyczynić się do bardziej wzmożonego apetytu. Kto by pomyślał, że niedobór snu może wiązać się z problemem utrzymania prawidłowej wagi? Ponadto dochodzą tutaj takie skutki jak zmęczenie i suchość oczu, a także często światłowstręt. Bezsenność może więc powodować problemy ze wzrokiem.

Na szczęście objawy związane z niedoborem snu możemy bardzo szybko rozpoznać. Pozwala nam to na natychmiastową reakcję i podjęcie się walki z bezsennością. Jednakże nadal istnieją przypadki, które będą wymagały oceny specjalisty. Dlatego też nie należy bagatelizować tematu niedoboru snu, gdyż może być on bardzo nieprzyjemny w skutkach.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *