Podróżowanie po zniesieniu obostrzeń – od czego zacząć?

Przez niemal dwa lata mogliśmy podróżować tylko w wybrane miejsca, zachowując przy tym maksymalny reżim sanitarny. Choć wielu turystom nie podobały się ograniczenia, należało się do nich stosować, aby uchronić się przed koronawirusem i nie narazić na ewentualne kary.

Teraz jednak możemy podróżować niemalże bez limitów. Od czego zacząć? Co warto zobaczyć?

Podróżowanie po pandemii – co się zmieniło?

Pandemia koronawirusa odcisnęła niemałe piętno na branży turystycznej, a także na naszym podejściu do podróżowania. Wiele obiektów noclegowych czy gastronomicznych nie przetrwało próby czasu, inne zaś postanowiły wykorzystać czas przestoju na to, aby udoskonalić świadczone przez siebie usługi. Tymczasem turyści postanowili nie marnować czasu i nie odkładać planów podróżniczych na później.

Dziś już wiadomo, że od swobodnego podróżowania do niemalże całkowitego zamknięcia granic niedaleka droga, dlatego też korzystamy z możliwości, jakie daje nam współczesny świat. Chcemy maksymalnie wykorzystać czas w podróży, aby zobaczyć jak najwięcej. Co ciekawe, obecnie bardzo chętnie podróżujemy nie tylko zagranicę, ale również po kraju. W czasie pandemii mogliśmy bez przeszkód pojechać nad morze czy w góry, lecz wyjazd poza granicę nie zawsze był możliwy. Zaczęliśmy więc doceniać naszą polską przyrodę i krajobrazy, jakie możemy tutaj podziwiać. Przekonaliśmy się, że w Polsce jest wiele ciekawych miejsc, których dotąd nie było nam dane zobaczyć. Dzięki temu zmieniliśmy swoje nastawienie do podróżowania i chętniej wybieramy to, co rodzime.

Branża turystyczna po pandemii

Turyści bardzo chętnie wrócili do podróżowania, które daje im mnóstwo przyjemności oraz satysfakcji. Co natomiast proponuje im sama branża turystyczna? Otóż pandemia nie była dla niej łaskawa – ograniczenia w liczbie przyjmowanych gości sprawiły, że wiele obiektów noclegowych oraz gastronomicznych musiało ogłosić upadłość. Z drugiej strony są i takie, które udoskonaliły świadczone przez siebie usługi bądź wprowadziły zupełnie nowe, z których chętnie dziś korzystają klienci.

Warto mieć na uwadze, że na żadnym rynku, także usług turystycznych, nie ma miejsca na próżnię. W miejscu upadłych hoteli powstają inne, zaś w miejscu zamkniętych restauracji pojawiają się nowe lokale gastronomiczne, na przykład z jedzeniem na wynos.

Zupełnie inne kierunki wakacyjne proponują nam biura podróży. Niegdyś trudno było znaleźć wycieczki do bardziej egzotycznych krajów – królowała głównie Grecja, Hiszpania czy wycieczki zorganizowane do państw ościennych. Dziś natomiast nikogo nie dziwią ofert wyjazdu do Kenii, na Zanzibar czy Dominikanę. Z jednej strony można więc powiedzieć, że chętniej wybieramy rodzime atrakcje turystyczne, z drugiej natomiast strony nastawiamy się na to, co nieznane i egzotyczne. Oczywiście, podróżowanie w dalekie kraje wymaga posiadania odpowiedniego budżetu, tymczasem po Polsce możemy jeździć nawet przy ograniczonej ilości środków pieniężnych.

Z jakimi cenami trzeba się dziś liczyć?

Chcąc podróżować, musimy dziś liczyć się z wyższymi cenami, niż miało to miejsce przed pandemią. Winna jest tutaj głównie wysoka inflacja, która panuje w niemal całej Europie. Wyższe ceny dotyczą noclegów, posiłków czy biletów lotniczych. Oczywiście, wciąż można znaleźć ciekawe i ekonomiczne oferty, które są dostępne na każdą kieszeń. Warto wziąć też pod uwagę średni wzrost zarobków, który sprawia, że wyższe ceny nie są aż tak dotkliwe dla naszych portfeli. Co więcej, dotychczas nie zauważono, aby powodowały one spadek zainteresowania turystyką – wręcz przeciwnie, bowiem wszyscy chcą teraz nadrobić stracony czas i podróżować tam, gdzie tylko to możliwe.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Hotel Grand Chotowa – luksusowy Resort SPA stworzony do wypoczynku, usług dla biznesu i wesel.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *