Pieniny – co warto zobaczyć?

[REKLAMA]

Mając trochę wolnego czasu, warto przeznaczyć go na wyjazd w góry. Świetnym wyborem będą Pieniny, które urzekną każdego turystę. Można liczyć na bogactwo i różnorodność atrakcji, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Pieniny są niewysokimi górami, stanowią część Karpat. Warto jednak zdobyć szczyty, aby móc zobaczyć wspaniałe widoki, podziwiać niezwykłą faunę i florę podczas górskiej wyprawy. W Pieninach nie brakuje strumieni i wąwozów, na które patrzy się z ogromną przyjemnością. Każda pora roku jest dobra na wyjazd w Pieniny, a ich główną atrakcją są szlaki turystyczne i szczyty, do których prowadzą.

Dlaczego wyjazd w Pieniny to dobry wybór?

Główną atrakcją Pienin jest kultowy szczyt, czyli Trzy Korony. Najważniejszymi wierzchołkami są Okrąglica, Płaska Skała i Pańska Skała. Do atrakcji Pienin zalicza się też wodospad Zaskalnik mający niecałe pięć metrów wysokości. Największe wrażenie robi po obfitych opadach atmosferycznych, które przyspieszają jego nurt. Nad wodospad można nawet pojechać bryczką czy stylizowaną Ciuchcią, co będzie dodatkową atrakcją. Będąc w Pieninach, grzechem byłoby nie skorzystać ze spływów Dunajcem, czyli ze świetnej zabawy dla całej rodziny. Nie trzeba mieć świetnej kondycji, aby spróbować swoich sił w zorganizowanym spływie na pontonie. Wspaniale prezentuje się też Zamkowa Góra, na której szczycie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego. Piękną florę można podziwiać w rezerwacie krajobrazowym Biała Woda, na którego terenie znajduje się szereg dodatkowych atrakcji – wiele oryginalnych skał i turni. Będąc w Małych Pieninach, na szczególną uwagę zasługuje wąwóz Homole, przyozdobiony piękną naskalną roślinnością. Potok Kamionka i potężne skalne ściany robią wrażenie, a wszystko to w otoczeniu majestatycznego lasu iglastego. Wąwóz ten uznaje się za najpiękniejszy kanion w całej Polsce. Niektóre z jego stromych ścian mają nawet 120 m wysokości.

Co mają do zaoferowania Pieniny?

Odsłonięte urwiska skalne, które sięgają do nawet dwudziestu metrów wysokości, można podziwiać w rezerwacie Wysokie Skałki. Ze szczytu rozpościera się piękno Pienin i Słowackiego Spiszu. Jednym z topowych szczytów Pienin jest Sokolica, którą zwieńcza sosna liczącą ponad pół tysiąca lat. Ma nietypowe kształty, które dodają jej uroku. Za atrakcję turystyczną uznaje się też Drogę Pienińską, którą najlepiej będzie pokonać wypożyczonym rowerem. Jadąc brzegiem Dunajca, można dojechać aż do Czerwonego Klasztoru, czyli najważniejszej budowli sakralnej w Pieninach. Z ciekawostek warto wymienić Kamienne Księgi, czyli płaskie skały, które naturalnie ułożyły się w formie otwartej książki. Legenda głosi, że w księgach tych zawarto tajemnice ludzkich losów. W Czorsztynie znajduje się gotycka warownia z XIV wieku, która została wielokrotnie zdewastowana. Obecnie pieczę nad zamkiem sprawuje Pieniński Park Narodowy i można go zwiedzać. W Niedzicy również znajduje się średniowieczna warownia, czyli zamek Dunajec. Mówi się nawet, że zostały ukryte w nim skarby Inków. Miłośników kinematografii z pewnością zainteresuje to, że teren zamku był nierzadko częścią planu filmowego. Nakręcono na nim znany film Janosik czy Wakacje z duchami. Obecnie obiekt pełni funkcję muzeum.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Pieninach?

Do atrakcji Pienin zaliczyć można rejsy po Zalewie w Czorsztyńskim. Jeśli ktoś lubi aktywnie spędzać wolny czas, szczególnie nad wodą, to z pewnością będzie zadowolony. Jezioro Czorsztyńskie bardzo atrakcyjne turystycznie, idealnie sprawdza się w roli kąpieliska i miejsca do żeglowania. Nie ma chyba osoby, która nie widziałaby kultowego filmu Potop, który kręcono w Pieninach, a dokładnie w Wąwozie Szopczańskim. Ten skalisty i wysoki kanion tworzą wapienne skały. Jest on częścią Pienińskiego Parku Narodowego. Jaskinie znajdujące się w wąwozie wielokrotnie posłużyły za kryjówki. Kolejką ze Szczawnicy można dostać się na szczyt Palenica, na którym znajduje się schronisko, rozmaite lokale gastronomiczne, zjeżdżalnia grawitacyjna. Ciekawą atrakcją jest też Muzyczna Owczarnia w Jaworkach, czyli klub muzyczny znajdujący się w samym centrum Pienin.

______________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

Author: admin

1 thought on “Pieniny – co warto zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *