Foka celebrytka z Krynicy Morskiej

[REKLAMA]

Krynica Morska to miejscowość, która swego czasu zasłynęła z dość osobliwej atrakcji przyrodniczej. Na jednej z naszych plaż wylegiwała się foka. Jednak, w przeciwieństwie do typowych przedstawicielek swojego gatunku, nie uciekała z powrotem do morza, gdy tylko ujrzała kogoś na horyzoncie. Foka nie tylko wylegiwała się dumnie na piasku, ale też pozowała turystom do zdjęć przez cały dzień. Każdy chciał mieć z nią fotkę. Zabawny pyszczek foki rozśmieszał dzieci, a dorośli żartowali, że zwierzę zachowuje się jak prawdziwy celebryta. Foka przyjaźnie obserwowała witających się z nią plażowiczów aż do samego wieczora. Gdy ostatni gapie zniknęli w swoich hotelach w Krynicy Morskiej, foka powoli zsunęła się z powrotem ku morzu.

Foka na plażach Mierzei Wiślanej

Foka, nazwana, ze względu na swoje zachowanie, celebrytką, była widywana jeszcze nie raz w różnych miejscach na brzegach Mierzei Wiślanej. Za każdym razem leniwie odpoczywała na plaży przez długie godziny i niestraszne jej były tłumy gapiów, którzy chcieli koniecznie zobaczyć dumne zwierzę. Ratownicy morscy razem z funkcjonariuszami WWF, którzy monitorowali zachowanie foki, uznali ze zdziwieniem, że nie jest to tak zwany szczeniak foczy, a dorosły osobnik. Z rysunku cętek, które miała na skórze foka, wynikało, że jest to jeden z najrzadszych gatunków fok widywanych nad Bałtykiem: foka pospolita. Jej zachowanie zostało określone przez specjalistów jako bardzo nietypowe. Przeciętna foka, gdy widzi ludzi, zwłaszcza w tak dużych skupiskach, jakie gromadzą się wokół Celebrytki, natychmiast uciekają w strachu. Nasza foka wykazuje specyficzne zachowanie, ale pod kątem fizycznym jest zdrową istotą. Turyści widzący fokę na plaży powinni jednak zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, bo, mimo że Celebrytka zachowuje się łagodnie, a nawet osowiale, to jednak jest zwierzęciem dzikim i może ugryźć. Gdy spotkamy fokę na plaży, należy trzymać się od niej na dystans, na odległość minimum 20 metrów. Na pewno nie należy próbować głaskać foki i lepiej jest nie robić sobie z nią selfie z bliskiej odległości, zwłaszcza gdy w grę wchodzi użycie aparatu z flashem.

Foki to zwierzęta pod ochroną

Pamiętajmy też, że foka jest zwierzęciem objętym ochroną. Nie można jej łapać w sieci ani niepokoić, ani tym bardziej zabijać. Foki czasami wychodzą na brzeg morza, aby odpocząć. Nie zawsze widok foki na plaży musi oznaczać, że ze zwierzęciem jest coś nie tak. Zwykle po chwili wróci do morza. Jeśli jednak zauważymy, że w naszej ocenie zachowuje się ono nietypowo, warto powiadomić Błękitny Patrol lub Stację Morską UG zlokalizowaną na Helu.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *