Park Aleksandria w Siedlcach zaprasza do odwiedzin.

Miasto Siedlce i jego mieszkańcy mogą z dumą świętować rewitalizację Parku Aleksandria, który jest nieodłącznym elementem dziedzictwa kulturalnego tego regionu. Miejsce, które pamięta czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich zyska drugie życie. Obecnie park warto odwiedzić nie tylko z powodów jego znaczenia historycznego, ale także dla rekreacji czy też uczestnictwa w wydarzeniach kulturalno-artystycznych.

Park Aleksandria – podłoże historyczne

Myśląc o znaczeniu kulturowo-historycznym tego miejsca, warto zastanowić się skąd pochodzi jego nazwa. Park Aleksandria to współczesna nazwa, która nawiązuje do postaci Aleksandry Ogińskiej. Miejsce to jest szczególnie kojarzone właśnie tą księżną z rodu Czartoryskich, gdyż to ona pod koniec XVIII wieku gościła tam króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wizytował region nie tylko rekreacyjnie, ale także w celach dyplomatycznych. Mimo to Aleksandra Ogińska, choć jest znamienna postacią, to nie stworzyła ona tego zakątka, lecz odziedziczyła go po swoich przodkach. Park istniał już w czasach jej rodziców i dziadków. W okresie jej życia pełnił ważną funkcję, a po jej śmierci stracił na znaczeniu, choć mieszkańcy zawsze mieli go w pamięci. 

Park Aleksandria – prace rewitalizacyjne

Park Miejski Aleksandria, pamiętający czasy panowania Aleksandry Ogińskiej, przeszedł szeroko zakrojoną rewaloryzację, mającą na celu przywrócenie jego dawnej, sentymentalnej charakterystyki. W ramach pierwszego etapu prac, przeprowadzono rozbiórkę i porządkowanie terenu, uwzględniając również nowe instalacje wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne. Park został otoczony nowym ogrodzeniem, a alejki w Alejach Aleksandrii otrzymały nową nawierzchnię, zastępując asfalt mineralną nawierzchnią przepuszczalną, korzystną dla obiegu wody deszczowej. Dodatkowo, powstały nowe ścieżki dydaktyczne, malowniczo poprowadzone między starodrzewem, zachęcające do poznania ciekawostek dotyczących parku, miasta i regionu. Na pomoc przy tym przyjdą liczne pulpity i tablice informacyjne, zawierające również treści zapisane alfabetem Braille’a.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych rezultatów rewaloryzacji Parku Miejskiego Aleksandria jest odtworzenie pawilonu ogrodowego, stanowiącego centralny punkt głównej alei. Wokół niego rozmieszczono kwiatowe rabaty oraz ozdobne krzewy, które dodają uroku parkowi, tworząc miejsce sprzyjające odpoczynkowi wśród zieleni. Zachęcające do spacerów alejki pozwalają odkrywać ukryte atrakcje, takie jak zegar ogrodowy, ławka z postacią księżnej Aleksandry Ogińskiej czy postument z herbem. Dodatkową estetyczną wartość wprowadzają trzy nowe fontanny i rzeźby ogrodowe. Spacerowiczów na pewno zachwyci również nowy wygląd mostka, który został wyposażony w ścieżkę.

Park Aleksandria – otwarcie i atrakcje

W otwartym Parku Aleksandria odbyły się liczne atrakcje, w tym tańce animacyjne, modelowanie balonów, teatr baniek mydlanych, malowanie buzi i włosów dla dzieci. Pokazy szczudlarzy i wystawa fotografii archiwalnych zapewniły wspaniałe spotkania z historią parku. Koncert muzyki polskiej i występy lokalnych artystów dostarczyły rozrywki dla wszystkich uczestników. Otwarcie parku to okazja do odkrycia nowych atrakcji i cieszenia się jego pięknem w otoczeniu zieleni i kultury.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *